Za kulisy Vránova mlýna: rozhovor s architektem Havlíčkem
Představujeme vám pana Ing. arch. Tomáše Havlíčka, hlavního architekta projektu Vránův mlýn. V roce 2004 byl jedním ze zakládajících členů architektonického studia Létající inženýři. Vyzpovídali jsme pana architekta v rozhovoru, ve kterém popisuje zcela nový pohled na spojení minulosti a přítomnosti v architektuře, která se dokáže přizpůsobit moderním potřebám a zároveň si uchovat svůj autentický charakter.
V čem je pro Vás tento projekt výjimečný?
Svým místem. Těsnou blízkostí zámku, tím, že když uděláte pár kroků, jste v komponované kulturní krajině Lednicko-Valtického areálu, možná nejrozsáhlejší komponované krajině na světě. A také tím, že budova „vyrůstá“ z vody.
Co bylo pro Vás největší výzvou na tomto projektu?
Každý projekt je výzva. Je potřeba se neustále snažit vnést anebo vrátit řád do stavebního místa a znova a znova dokazovat, že střední Evropa byla, je a bude kulturní oblastí. To je hlavní a nekončící výzva.
Co Vás vedlo k navržení siluety nového Vránova mlýna?
Modelace nové budovy Vránova mlýna kopíruje siluetu historicky rostlé stavby tak, jak jen to šlo. Toto byl hlavní moment při úvahách o podobě nového objektu. Touto „tvarovou pamětí“ se pokoušíme udržet zdejší genius loci.
Jak jste přistoupili k udržitelnosti při návrhu záměru?
Snažíme se udělat kompaktní a tvarově jednoduchou budovu a doufáme, že si své kvality udrží stovky let…. Ale vážně, v návrhu počítáme s použitím úsporných technologií – FVE, rekuperace, práce s šedými vodami…